Znaczenie badań poligraficznych i psychologii śledczej w procesie karnym – wyjątkowe szkolenie w Zielonej Górze

Data: 03.04.2025 Kategorie: Testowa

2 kwietnia 2025 roku odbyło się prestiżowe szkolenie pt. „Procesowe wykorzystanie badań poligraficznych (wariograficznych) i psychologii śledczej”. W wydarzeniu, na zaproszenie SSO w Zielonej Górze Jolanty Witczak oraz Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze, mł. insp. Tomasza Szudy, w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze, uczestniczyli Kierownik Katedry Kryminalistyki ANS w Pile, dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS oraz mgr Magdalena Borowiak. Jednym z organizatorów szkolenia była również Izba Adwokacka w Zielonej Górze, a w spotkaniu wzięli udział Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, adw. Filip Woziński oraz adw. Piotr Majchrzak.

Szkolenie poprowadzili wybitni specjaliści w dziedzinie badań poligraficznych i psychologii śledczej:

  • Dr Marcin Gołaszewski – biegły z zakresu badań poligraficznych przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych, członek American Polygraph Association.

  • Mgr Maciej Doryk – biegły z zakresu badań poligraficznych przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, kryminolog, seksuolog, członek Komitetu Prawnego PTBP, zrzeszony w European Polygraph Association.

  • Dr Łukasz Wroński – profiler kryminalny, od wielu lat biegły psycholog śledczy i sądowy, biegły seksuolog, specjalizujący się w analizie seryjnych morderców oraz zabójstw na tle seksualnym.

Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję zgłębić kluczowe zagadnienia związane z wykorzystaniem poligrafu w postępowaniu karnym, w tym:
- Zasady działania poligrafu i istotę jego pomiarów.
- Podstawy prawne badań poligraficznych i ich wartość dowodową.
- Współpracę biegłego poligrafisty z psychologami śledczymi.
- Metody profilowania kryminalnego nieznanych sprawców przestępstw.

Szkolenie zgromadziło sędziów, adwokatów, policjantów oraz przedstawicieli środowiska naukowego. Dyskusje były dynamiczne, a uczestnicy mieli okazję skonfrontować swoją wiedzę z rzeczywistością procesową, rozwiać wątpliwości i obalić mity dotyczące zarówno poligrafu, jak i profilowania kryminalnego. Szczególnym punktem programu był praktyczny pokaz funkcjonowania wariografu, który wzbudził duże zainteresowanie.

Takie inicjatywy są niezwykle istotne dla wymiaru sprawiedliwości, ponieważ przyczyniają się do podnoszenia kompetencji specjalistów, którzy na co dzień zajmują się analizą i oceną dowodów w postępowaniach karnych. Dziękujemy za możliwość udziału w tym wartościowym i inspirującym wydarzeniu!

oprac.: M. Borowiak

fot.: zbiór własny, Facebook PTBP

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"