FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Kryminalistyka jest nauką zajmującą się opracowywaniem metod i sposobów wykrywania przestępstw i ich sprawców oraz dowodzeniem ich w sądzie. Kryminalistyka, podobnie jak medycyna sądowa czy psychiatria sądowa pomaga ustalić prawdę w procesie karnym.
W związku z tym słynni detektywi Sherlock Holmes i Hercules Poirot nie byli kryminologami a specjalistami od kryminalistyki. emoticon-2120024.png

Kryminologia natomiast jest nauką społeczną zajmującą się badaniem przestępstw, przestępczości oraz sprawców przestępstw. Kryminologów istnieją okoliczności, motywy, mechanizmy kontrolne i inne uwarunkowania mające wpływ na popełnianie przestępstw.

Zajęcia z przedmiotu praktyka zawodowa realizowane są w wymiarze 160 godzin dydaktycznych w każdym semestrze, w wybranej przez studenta instytucji działającej w obszarze kryminalistyki i kryminologii. Student odbywający praktyki zawodowe wykonuje, zgodnie z sylabusem do tego przedmiotu, praktyczne czynności właściwe dla danego stanowiska i komórki organizacyjnej określone przez kierownika instytucji lub zakładowego opiekuna praktyk. Studenci kierunku Kryminalistyka z kryminologią mają możliwość odbywania  praktyk w zróżnicowanych pod względem charakteru instytucjach, z którymi współpracuje Katedra Kryminalistyki PUSS. Do instytucji tych należą między innymi:

  • jednostki policji,
  • jednostki straży miejskiej,
  • zakłady poprawcze,
  • młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej,
  • zespoły kuratorskiej służby sądowej,
  • jednostki ratownictwa,
  • opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów,
  • biegli sądowi.

Lista instytucji, z którymi Katedra Kryminalistyki nawiązuje współpracę w zakresie organizacji praktyk studenckich stale się poszerza.

Studia na kierunku kryminalistyka z kryminologią gwarantują zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, która przygotuje absolwenta do służby/pracy w:

  • Policji,
  • Straży Granicznej,
  • Żandarmerii Wojskowej,
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Służby Więziennej,
  • Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
  • Straży Miejskiej,
  • firmach ubezpieczeniowych.

Osoby prowadzące zajęcia legitymują się w bardzo dużym dorobkiem praktycznym w zakresie przedmiotów, których prowadzenie zostało im powierzone. Kluczowe dla kierunku przedmioty z zakresu kryminalistyki, prawa i bezpieczeństwa realizowane są przez doświadczonych praktyków, na przykład specjalistów techniki kryminalistycznej, częstokroć legitymujących się stopniami naukowymi, a także z doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych w ważnych instytucjach obszaru bezpieczeństwa publicznego, takich jak sądownictwo, policja, wojsko, placówki resocjalizacyjne dla młodzieży i dorosłych. Równie wysokie kompetencje charakteryzują nauczycieli akademickich, którzy prowadzą zajęcia z zakresu metodologii i statystyki, socjologii, kryminologii, patologii społecznej i resocjalizacji czy też komunikacji społecznej. Większość wykładowców łączy sferę doświadczenia praktycznego z bogatym dorobkiem o profilu akademickim.

Przez cały okres studiów w programie dominują aktywne formy dydaktyczne. Zagadnienia teoretyczne będą uzupełniane i weryfikowane dużą ilością godzin ćwiczeń laboratoryjnych i zajęć projektowych. Studenci będą mieli do dyspozycji sprzęt techniki kryminalistycznej, który służy do ujawniania i zabezpieczania śladów dermatoskopijnych, traseologicznych, mechanoskopijnych, biologicznych, entomologicznych itp.

Katedra rozwija posiadabazę dydaktyczną, w skład której wejdą miedzy innymi: pracownia techniki kryminalistycznej, entomologii sądowej, fotografii kryminalistycznej, a także specjalnie przygotowany plac do prowadzenia specjalistycznych zajęć w warunkach terenowych. PUSS jako jedyna uczelnia wyższa przygotuje przyszłych funkcjonariuszy, żołnierzy do ujawniania, zabezpieczania i wykorzystania śladów entomologicznych w procesie sądowym.

Program studiów na kierunku Kryminalistyka z kryminologią obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną jak również kształtowanie umiejętności praktycznych, takich jak na przykład pobieranie odbitek linii papilarnych czy zabezpieczanie miejsca przestępstwa. W związku z tym zajęcia odbywać się będą zarówno w salach wykładowych, w tym w specjalnie do tego celu przygotowanych pracowniach: pracownia techniki kryminalistycznej, pracownia entomologii sądowej, pracownia fotograficzna. Zajęcia prowadzone także będą w warunkach terenowych. W tym celu na terenie campusu ANS w Pile przy budynku D, w którym mieści się Katedra Kryminalistyki, wydzielony zostanie specjalny plac, którego infrastruktura dostosowana zostanie do potrzeb prowadzenia specjalistycznych zajęć, w tym z zakresu zabezpieczania miejsca zdarzenia, odtwarzania przebiegu zdarzeń, pobierania materiału do analiz etc. Zajęcia dydaktyczne prowadzone będą także na terenie instytucji, z którymi współpracuje Katedra Kryminalistyki, w tym między innymi Komend Policji, zakładów poprawczych, zakładów karnych, etc. Planowana jest także organizacja zajęć o charakterze fakultatywnym, w oparciu o specjalne obiekty treningowe, w tym z zakresu strzelectwa, płetwonurkowania czy pierwszej pomocy. Uczestnictwo w zajęciach fakultatywnych może wiązać się z partycypacją finansową uczestników w ich kosztach.

Przygotowywany plan zajęć przewiduje między innymi tzw. zajęcia blokowe, które będą polegać na udziale studentów w projekcie badawczym i zgrupowaniu godzin przedmiotowych w bloki. Dla przykładu podczas badań terenowych studenci w ramach pracy  badawczej w terenie, pracy analitycznej na terenie szkoły oraz pracy nad raportem „w domu” będą mieli rozliczane zajęcia  w wymiarze do 60 godzin w ciągu tygodnia. W związku z czym czas spędzony „w murach Uczelni” ulegnie skróceniu. Standardowo plan zajęć obejmuje 4 do 5 dni w tygodniu. Zajęcia trwać będą od 4 do 6 godzin zegarowych dziennie.

Z uwagi na sytuację pandemiczną aktualnie wszystkie zajęcia dydaktyczne na kierunku odbywają się w formule on-line. Dla części przedmiotów przewiduje się mozliwość prowadzenia od przyszłego roku akademickiego (2021/2022) zajęć dydaktycznych w formule hybrydowej, tj. część godzin realizowana będzie w fomie on-line, a część w formie kontaktu bezpośredniego na uczelni. Rozwiązanie takie przewidziane jest przede wszystkim dla przedmiotów o charakterze teoretycznym, należących do grupy ogólnej i podstawowej. Tego rodzaju zajęcia mogą być prowadzone w trybie zdalnym bez szkody dla efektywności proces zdobywania wiedzy i nabywania praktycznych kompetencji, a jednocześnie wiąże się z wygodą dla studentów. W przypadku zajęć o charakterze praktycznym (np., kurs pierwszej pomocy, zabezpieczanie śladów przestępstwa) przewidziana jest formuła nauki stacjonarnej.

O powstaniu w ANS w Pile kierunku kryminalistyka z kryminologią zadecydowała zarówno bogata historia kształcenia służb mundurowych w tym mieście (Wojsko, Policja), dostęp do wykwalifikowanej kadry z długoletnim stażem, sieć wypracowanych relacji z partnerami instytucjonalnymi (Wojsko, Policja, Sądy, Prokuratury) oraz infrastruktura. Duże znaczenie dla podjęcia decyzji o utworzeniu kierunku Kryminalistyka z kryminologią miały też informacje płynące z rynku pracy, które wskazują na deficyt wykwalifikowanych kadr w obszarze instytucji gwarantujacych satysfakcjonujący poziom bezpieczeństwa publicznego.

Oprócz studiów oferty edukacyjnej, która wynika z programu studiów na kierunku Kryminalistyka z kryminologią Katedra Kryminalistyki ANS w Pile oferuje także bogaty wachlarz możliwości indywidualnego rozwoju studentów. Poczynając od polsko-amerykańskiego seminarium naukowego, działalności w kole naukowym, poprzez staże i praktyki w służbach resortowych, szkołę letnią a także działalność naukową w ramach konferencji i wykładów specjalnych. Studiowanie na kierunku Kryminalistyka z kryminologią daje także możliwość uczestniczenia licznych kursach i szkoleniach specjalistycznych, a także spotkań z praktykami, które pozwalają naszym studentom świadomie kształtować swoją karierę zawodową.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"