
W dniu 14 kwietnia 2025 roku członkinie Studenckiego Koła Naukowego Vis Probandi Katedry Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile Aleksandra Baranowska i Katarzyna Dudzik miały zaszczyt wziąć udział w projekcie „Studencka współpraca kluczem do sukcesu”, realizowanym przez Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii (KNKiK) działające przy Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP).
Zespół z Piły został zaproszony do wygłoszenia autorskiego wykładu pt. „Przestępstwo, przestępczość i przestępca jako toposy współczesnej popkultury”. W trakcie prezentacji uczestniczki skupiły się na analizie obecności motywów kryminalnych w różnych formach współczesnej kultury popularnej – od literatury, przez film, aż po komiksy i działalność społeczną.
Wśród omawianych materiałów znalazła się między innymi dystopijna powieść Janusza Zajdla Paradyzja, duński dramat filmowy Polowanie (2012), seria filmowa Millennium (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna z tatuażem), a także niezależny komiks Contrition. Uczestniczki poruszyły również temat działalności organizacji „Łowcy pedofili – ECPU”, zwracając uwagę na społeczne i etyczne aspekty oddolnego reagowania na przestępczość.
Dla studentek z Piły był to wyjątkowy moment – pierwszy publiczny wykład oraz pierwsza okazja do reprezentowania SKN poza murami swojej uczelni.
– Wyjazd do Katowic był dla nas cennym doświadczeniem, szczególnie ze względu na to, że zadebiutowałyśmy w kwestii wystąpień publicznych. Po raz pierwszy reprezentowałyśmy nasze SKN poza uczelnią! Jesteśmy bardzo wdzięczne za wielkie zaufanie, którym obdarzył nas opiekun naszego koła dr Michał Szykut, i za możliwość wielkiego rozwoju! – podkreśliła Katarzyna Dudzik.
– To dla mnie nowe doświadczenie, mam nadzieję, że nie ostatnie. Wyjazd bardzo pomógł nam się rozwinąć, mimo tego, że przygotowywałyśmy się przez ponad miesiąc. Wytrwale i z dorosłym podejściem do tematu stworzyłyśmy w naszym odczuciu coś ciekawego, mimo poruszanych tematów ciężkiej przestępczości. Uważam, że zrobiłyśmy kawał dobrej roboty i jestem z nas dumna. Oczywiście przy wsparciu dr Michała Szykuta, bez którego to wszystko nie byłoby tak dopięte na ostatni guzik – dodała Aleksandra Baranowska.
Przygotowania do wydarzenia wymagały od studentek dużego zaangażowania oraz poświęcenia czasu wolnego, jednak finalny efekt – jak podkreślają same prelegentki – był wart tego wysiłku. Wystąpienie nie tylko dostarczyło odbiorcom interesujących treści, ale również skłoniło do głębszej refleksji nad miejscem przestępczości we współczesnym społeczeństwie i kulturze.
oprac.: M. Borowiak
fot.: A. Baranowska i K. Dudzik
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"