Porozmawiajmy o przemocy rówieśniczej... czyli II Seminarium "Przerwij ciszę"

Data: 29.03.2025 Kategorie: Wszystkie aktualności

Katedra Kryminalistyki ANS w Pile wraz z Komendą Powiatową Policji w Pile zorganizowały II edycję seminarium "Przerwij ciszę".  Tym razem wydarzenie było poświęcone problematyce przemocy rówieśniczej, która dotyka coraz większą liczbę dzieci i młodzieży.

Seminarium odbyło się w Auditorium Maximum Akademii Nauk Stosowanych w Pile w dniu 28 marca 2025 r. i skupiło się na różnych formach przemocy rówieśniczej – fizycznej, werbalnej, psychicznej oraz cyberprzemocy, która staje się coraz powszechniejszym zagrożeniem.

Celem spotkania było zgromadzenie ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli instytucji i społeczności lokalnych, aby wymienić się doświadczeniami, poszerzyć wiedzę i wypracować skuteczne metody przeciwdziałania temu negatywnemu zjawisku.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonali Kanclerz ANS w Pile Sylwester Sieradzki, Starosta Pilski Rafał Zdzierala, Kierownik Katedry Kryminalistyki ANS w Pile dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile kom. Krzysztof Król. Podkreślili oni znaczenie podjętej tematyki i potrzebę podejmowania wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania przemocy wśród młodzieży.

Seminarium obejmowało wystąpienia następujących osób:

  • Wykładowczyni ANS w Pile mgr Magdalena Borowiak oraz mł. asp. Magdalena Mróz z KPP w Pile: „Przemoc rówieśnicza wśród młodzieży w środowisku szkolnym na terenie miasta Piły. Wyniki badań.”;
  • Trenerka i Edukatorka Fundacji Dziecko w Centrum Pani Justyna Piekarska: „Tworzenie przestrzeni bezpiecznej dla dzieci zgodnie ze standardami ochrony małoletnich”;
  • Zastępca Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka nadkom. Kamil Sikorski „Dyskryminacja, stereotypy, rasizm i uprzedzenia w kontekście przemocy rówieśniczej";
  • Kierownik Działu Terapeutycznego Oddziału Zewnętrznego w Koziegłowach Aresztu Śledczego w Poznaniu major Tomasz Kilarski: „Profilaktyka autoagresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży";
  • Wykładowczyni ANS w Pile dr Dagmara Łupicka-Szczęśnik: „Kompleksowa praca w rozumieniu emocji i zachowania młodego człowieka. Jak radzić sobie z agresją młodych ludzi?".

W ramach wydarzenia zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych pt. "Przemoc oczami młodzieży", przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile. Serdeczne podziękowania kierowane są do kadry pedagogicznej i uczniów za zaangażowanie w ten projekt.

Na zakończenie seminarium organizatorzy – Komenda Powiatowa Policji w Pile oraz Katedra Kryminalistyki ANS w Pile wraz ze Starostą Pilskim – podziękowali prelegentom za ich czas i cenną wiedzę. Wydarzenie stało się istotnym forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, wskazując konkretne działania, które mogą wzmocnić system wsparcia oraz ograniczyć skalę przemocy rówieśniczej.

Warto także podkreślić, iż biorąc pod uwagę zainteresowanie oraz miejsce wykonywania pracy uczestników, seminarium miało zasięg wojewódzki.

oprac.: M. Borowiak

fot.: KPP w Pile (W. Zeszot)

Przemoc rówieśnicza w pilskich szkołach. Statystyki są alarmujące - Portal asta24.pl - Piła - informacje i wydarzenia

„Przerwij ciszę”. W Pile odbył się wykład o przemocy rówieśniczej | Polskie Radio Koszalin

https://www.facebook.com/reel/541122211927556

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"