
Z wielką radością informujemy, że w dniu 24 czerwca 2025 roku przy Katedrze Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile powstało Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego.
Wydarzenie miało zaszczytny charakter dzięki obecności przedstawicieli Zarządu Głównego PTP – dr. hab. Mariusza Sztuki, prof. UJ, prezesa Towarzystwa, kierownika Zakładu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz dr. Pawła Szczepaniaka, sekretarza PTP. Podczas wizyty odbyło się również spotkanie z dr. Michałem Banią, Prorektorem ds. Rozwoju, Nauki i Współpracy Międzynarodowej ANS w Pile.
W najbliższym czasie odbędzie się zebranie inauguracyjne pilskiego Koła, podczas którego wybrany zostanie Zarząd oraz nakreślone zostaną główne kierunki działalności.
Polskie Towarzystwo Penitencjarne zostało powołane z inicjatywy środowisk akademickich i służby więziennej – impuls do jego utworzenia dało spotkanie Klubu Dyskusyjnego w Zakładzie Karnym w Rawiczu. Formalnie Towarzystwo powstało 18 maja 1990 roku w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu z inicjatywy m.in. ówczesnego komendanta Józefa Koreckiego. Rejestracja PTP nastąpiła 16 maja 1991 roku decyzją Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu. Siedzibą Towarzystwa pozostał COS SW w Kaliszu.
Z ogromną satysfakcją i dumą przyjmujemy fakt, że to właśnie Katedra Kryminalistyki ANS w Pile stała się miejscem powstania Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego. To dla nas zaszczyt i jednocześnie ważny krok w rozwoju współpracy naukowej i dydaktycznej w obszarze penitencjarystyki, resocjalizacji oraz szeroko pojętej polityki karnej. Obecność naszej Uczelni w strukturach PTP to nie tylko wyraz zaufania środowiska eksperckiego, ale także impuls do dalszej aktywności naukowej, popularyzowania wiedzy oraz inicjowania praktycznych działań na rzecz bezpieczeństwa społecznego.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką penitencjarną, resocjalizacyjną i kryminologiczną do wstąpienia w szeregi pilskiego Koła Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego.
oprac.: M. Borowiak
fot.: M. Borowiak
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"