III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Criminology and Public Safety”

Data: 07.06.2025 Kategorie: Wszystkie aktualności

Za nami trzecia edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Criminology and Public Safety”, która odbyła się w dniach 04-05 czerwca 2025 r. na terenie Kampusu Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. W realizację tegorocznego wydarzenia włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Pile.

Konferencję objęli honorowym patronatem dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS – Rektor ANS w Pile oraz Rafał Zdzierela – Starosta Pilski. Warto podkreślić, że cykliczny patronat nad wydarzeniem sprawują Polskie Towarzystwo Kryminologiczne oraz Wydawnictwo Naukowe PWN.

Konferencja miała charakter międzynarodowy – wśród prelegentów znaleźli się eksperci z Polski, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Danii oraz Czech. Zaprezentowali oni wyniki najnowszych badań z obszaru kryminologii, kryminalistyki i bezpieczeństwa publicznego, poruszając zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne.

Hasłem tegorocznej edycji było: „Applied Forensics and Criminology: between theory and evidence-based practice”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących m.in. handlu ludźmi w kontekście rynku narkotykowego w Irlandii, przemocy w więzieniach, zaburzeń osobowości wśród osób skazanych, funkcjonowania zespołów antykonfliktowych, czy wykorzystania systemu Pegasus w działaniach operacyjnych. Nie zabrakło również tematów społecznych, jak przestępczość nieletnich dziewcząt, stereotypy popkulturowe na temat przestępców czy modele karania w kulturze masowej.

Szczególną wartością konferencji była interdyscyplinarność. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele środowisk akademickich, praktycy z zakresu prawa, kuratorzy, negocjatorzy, sędziowie, funkcjonariusze Policji a także studenci i członkowie kół naukowych. W ramach paneli tematycznych poświęconych tematyce resocjalizacji i pracy socjalnej, kryminologii oraz zagadnień policyjno- kryminalistycznych swoje wystąpienia zaprezentowało 25 prelegentów.

Tradycją jest, że w ramach Konferencji odbywają się warsztaty tematyczne z zakresu dermatoskopii, wykorzystania VR w szkoleniach z pierwszej pomocy oraz technik audiowizualnych w kryminalistyce. Ważnym elementem wydarzenia było Międzyuczelniane Forum Studenckich Kół Naukowych, podczas którego młodzi badacze debatowali m.in. o wpływie kultury masowej na postrzeganie przestępczości i karania.

Wsparcie partnerów i sponsorów znacząco przyczyniło się do wysokiego standardu organizacyjnego i komfortu uczestników. W tym miejscy pragniemy podziękować firmom: Signify, Millenium, Bank Pocztowy oraz Hotel Gromada.

Wysoki poziom merytoryczny, liczna obecność uczestników oraz aktywne zaangażowanie studentów potwierdzają, że konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem i zasługuje na kontynuację w kolejnych latach. Wydarzenie stworzyło przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczeń i nawiązania współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami akademickimi.

oprac.: M. Borowiak

fot.: W. Zeszot/KPP Piła

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"