
Ostatni tydzień czerwca to intensywna praca w ramach III edycji Szkoły Letniej Kryminalistyki i Kryminologii w Lęborku. Zajęcia w ramach tego przedsięwzięcia organizowane są dla przedstawicieli studentów Uczelni, które są organizatorami Letniej Szkoły tj.: Akademii Nauk Stosowanych w Pile oraz Uniwersytetu Warszawskiego,. Wydarzenie zostało objęte patronatem Burmistrza Miasta Lęborka, Jarosława Litwina.
Studenci czynnie uczestniczyli w badaniu naukowym, którego celem było m.in. wskazanie i opisanie niebezpiecznych zjawisk społecznych, mających istotny wpływ na przestępczość w Lęborku. Celem projektu jest wskazanie sposobów przeciwdziałania tym zjawiskom. Na co należy zwrócić uwagę, projekt trwał trzy lata. Studenci przeprowadzili badania w środowisku mieszkańców miasta, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Urzędzie Miasta, Sądzie Rejonowym oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku. W przyszłym roku zaplanowane jest przedstawienie raportu z badań wraz z rekomendacjami.
Pomysłodawcą i koordynatorem Szkoły Letniej Kryminalistyki i Kryminologii oraz projektu badawczego jest dr Michał Szykut. Opiekę merytoryczną nad przebiegiem projektu sprawowali: dr hab. Piotr Chomczyński, prof. ANS w Pile/UŁ, dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS w Pile, prof. Katarzyna Celińska z John Jay College of Criminal of New York, dr Katarzyna Witkowska – Rozpara z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Michał Szykut, ANS w Pile.
Podczas III edycji Szkoły Letniej studenci uczestniczyli także w spotkaniu z Panią kurator Justyną Karolak oraz wysłuchali wykładu: "Radykalizacji wśród skazanych".
Ostatni dzień Szkoły Letniej w Lęborku to uczestnictwo w 16 Międzynarodowej Konferencji Naukowej: "Kryminologia to nauka empiryczna. Aktualne wyzwania badawcze". Podczas Konferencji wystąpili przedstawiciele studenckiego grona Akademii Nauk Stosowanych w Pile: Michał Zieliński, Wiktoria Sawicz, Kacper Adamski, Dominika Ryba. Zaprezentowali wystąpienia na temat "Kryminologiczne i kryminalistyczne tropy w powieści graficznej" oraz " Efekt CSI- czyli jak seriale wpływają na postrzeganie pracy policji".
W Konferencji udział wzięli również dr hab. Piotr Chomczyński, prof. UŁ/ANS w Pile, dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS w Pile, dr Michał Szykut prezentując temat „ Przestępcze wykorzystanie nieletnich w perspektywie porównawczej – raport z polskiej części międzynarodowego projektu badawczego”.
Czas Letniej Szkoły Kryminalistyki i Kryminologii jest fantastycznym czasem integracji i kształtowania umiejętności potrzebnych w pracy badacza naukowego.
„ Trzy lata udziału w Szkole Letniej przede wszystkim pokazały mi, że wystąpienia publiczne nie są straszne i nie trzeba ich unikać” – wspomina uczestniczka Dominika Ryba (ANS w Pile)- „Była to też możliwość, aby zaprezentować siebie. Wiedza zdobyta podczas badań, które przeprowadzaliśmy była pomocna na studiach podczas zajęć. Zajęcia pozwoliły mi rozszerzyć wiedzę kryminologiczną i kryminalistyczną, a także poznać nowe osoby związane z tymi dziedzinami.”
Kacper Adamski (ANS w Pile) tak opisuje swoją przygodę ze Szkołą Letnią w Lęborku: „przede wszystkim uświadomiła mi, że nauka to nie tylko wielogodzinne uczenie się formułek na pamięć lecz praca oraz przeprowadzanie badań z ludźmi, od których wręcz emanuje pasja! Przywilej jakim było reprezentowanie Uczelni na każdej konferencji przez 3 lata jest nie do opisania. Paraliżujący stres przed wystąpieniami przemienił się w świadomość, że dopóki wiesz co chcesz przekazać słuchaczom i jesteś pewny swoich słów, to w momencie kiedy stoisz przed tłumem to tylko Ty sam możesz sobie zaszkodzić. Każdemu polecam spróbować dać więcej od siebie na studiach, przecież od tego one są!”
Organizatorom, kadrze oraz studentom serdecznie gratulujemy!
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"