"Do widzenia" czyli warsztaty dotyczące komunikacji z osobami niewidomymi i słabowidzącymi

Data: 09.05.2025 Kategorie: Wszystkie aktualności

W dniu 8 maja br. Katedra Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile zorganizowała interaktywne warsztaty poświęcone zasadom komunikowania się z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Inicjatorką wydarzenia była mgr Magdalena Borowiak.

Do udziału w zajęciach zaproszono funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pile, a także studentów Katedry Kryminalistyki, Katedry Ratownictwa Medycznego oraz Katedry Pielęgniarstwa ANS w Pile. Warsztaty poprowadziła Pani Anna Dąbrowska z Gabinetu Komendanta Głównego Policji – osoba od lat zaangażowana w działania na rzecz osób niewidomych i tracących wzrok.

Tematyka szkolenia obejmowała szeroki zakres zagadnień dotyczących komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Podczas tej edycji szczególną uwagę poświęcono rozpoznawaniu osób słabowidzących w przestrzeni publicznej, jak również praktycznym aspektom udzielania im wsparcia.

Zajęcia miały charakter praktycznych warsztatów – każdy uczestnik mógł wcielić się w rolę osoby z niepełnosprawnością wzroku lub jej przewodnika. Dzięki wykorzystaniu specjalnych gogli symulujących różne choroby oczu, uczestnicy doświadczyli realnych trudności związanych z codziennym funkcjonowaniem – poruszaniem się, omijaniem przeszkód, czytaniem, podpisywaniem dokumentów czy komunikacją z funkcjonariuszami i innymi osobami.

Ćwiczenia prowadzone w parach miały na celu nie tylko naukę praktycznej pomocy, ale także uświadomienie problemów, z jakimi mierzą się osoby z dysfunkcjami wzroku w przestrzeni publicznej. Uczestnicy zwracali uwagę na potrzebę dostosowywania przestrzeni – m.in. oznaczenie kontrastowe żółtym kolorem pierwszego i ostatniego schodka, oświetlenia w pomieszczeniu i dostępności poręczy przy schodach, z której korzystali.

Katedra Kryminalistyki podkreśla, że niezwykle ceni sobie współpracę z Komendą Główną Policji, a organizacja tego typu wydarzeń to ważny element kształtowania postaw empatii i profesjonalizmu wśród przyszłych specjalistów. Warsztaty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem – uczestnicy szczególnie docenili zaangażowanie, kompetencje i niezwykłe podejście prowadzącej.

oprac.: M. Borowiak

fot.: M. Mróz, M. Borowiak

Pliki do pobrania

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"